KUO SKIRIASI MINDFULNESS IR MEDITACIJA?

Nors daugelis žmonių mano, kad Mindfulness (dėmesingas įsisąmoninimas) ir meditacija yra tas pats, bet iš tikrųjų tai gana skirtingi dalykai. 

Meditacijos esmė: tradicinė meditacija paprastai apima sėdėjimą ramioje aplinkoje, užmerktomis akimis ir savo minčių stebėjimą.

Mindfulness:  visu pirma, yra sąmoningumo praktikos. Tai reiškia, kad jas galima atlikti bet kur ir bet kada. Turint laiko ir galimybių galima atlikti Mindfulness meditaciją, kurios šaknys yra tradicinės budistinės meditacijos ir kuri iš esmės panaši į tradicinę meditaciją. Bet, esant įtemptam šiuolaikiniam kiekvieno žmogaus tvarkaraščiui ir įtemptam gyvenimo ritmui, galima pasikliauti ir  Mindfulness praktikomis, kurias galima atlikti duše, autobuse, sporto salėje ar net vakarienės metu. Bent 5-15 minučių per dieną yra viskas, ko jums reikia norint praktikuoti Mindfulness. 

Kasdienius veiksmus, tokius kaip dantų valymą, prausimasį duše ar maisto valgymą galima pritaikyti savo sąmoningumo ugdymui ir Mindfulness praktikavimui. Ir tuomet paprastas gyvenimas tampa nuolatiniu mokymosi ir tobulėjimo procesu, dėl kurio nereikia važiuoti kažkur į Himalajų kalnus ar kokį Indijos ašramą. 

 

Viena iš paprasčiausių Mindfulness praktikų yra sąmoningas kvėpavimas.

 Žemiau pateikiamas išsamus šios Mindfulness praktikos aprašymas

  1. Pasirinkite veiklą, kuriai skirsite visą savo dėmesį: važiavimą autobuse, prausimąsi duše, pusryčių gaminimą.
  2. Sutelkite dėmesį į kvėpavimą ir pasirinkite vieną aspektą, į kurį norite sutelkti dėmesį: kylančią ir besileidžiančią krūtinę arba kvėpavimo pojūtį nosyje.
  3. Bent penkias minutes atlikite pasirinktą veiklą ir sąmoningai stebėkite savo kvėpavimą.
  4. Pastebėję, kad jūsų protas nuklydo nuo kvėpavimo stebėjimo, švelniai nukreipkite dėmesį atgal prie kvėpavimo.

Patarimas: pastebėkite, kaip keičiasi jūsų kvėpavimas, kai atliekate įvairią veiklą ir jaučiate naujus dirgiklius. Atkreipkite dėmesį į šiuos pokyčius be vertinimo ar kritikos. 

Nauda sveikatai

Mažina stresą

Didina atsipalaidavimą 

Mažina kraujospūdį

Kodėl tai padeda sumažinti stresą: susitelkimas į vieną pojūtį gali padėti nuraminti protą. Dėmesys kvėpavimui taip pat gali paskatinti mus kvėpuoti lėčiau ir giliau, o tai lemia lėtesnį širdies ritmą ir labiau atsipalaidavusią būseną.